Bij de Women's World Car of the Year verkiezing, opgericht in 2010, wordt gestemd door een volledig vrouwelijke jury, bestaande uit 41 journalisten uit 34 landen, die wordt gevraagd naar de criteria die vrouwen gebruiken bij het kopen van een auto. Voor Nederland heeft Odiel Mennink, eigenaar van de website FemmeFrontaal, zitting in de jury.

De Mazda3 is ontworpen volgens een zogenaamde Kodo designfilosofie, die de essentie van de Japanse esthetiek belichaamt. Terwijl de algehele vorm een eenvoudige, enkele 'beweging' laat zien, brengen subtiele golvingen het ontwerp tot leven door verschuivend licht en reflecties, die over het oppervlak glijden. Het resultaat is een natuurlijkere en krachtigere uitdrukking van vitaliteit dan bij eerdere Kodo modellen.
Het model is voorzien van de Skyactiv voertuigarchitectuur van Mazda, ontworpen om een optimale rijdynamiek te garanderen. De aandrijflijn bestaat uit de nieuwste Skyactiv-X, Skyactiv-G en Skyactiv-D motoren.